Yaşlanmak mı? Biraz gecikiversin

yaşlanmayı geciktirmenin yolları

Yaşlanmak doğanın gereği ve onu durdurmak imkansız. Ama pek tabii ki yavaşlatabiliriz. Nasıl olduğu belli; tabii ki kendimize iyi bakarak. İşte yaşlanmayı yavaşlatan ipuçları…

1. Sigarayı bırakın. Eğer içiyorsanız, bir an önce bundan vagzeçmeniz için işte harika bir sebep. Hem erken ölmeye neden olabilecek bir sürü hastalığa davetiye çıkaran hem de cildi bozan sigara, yaşlanmayı yavaşlatmak için en büyük engellerden biri.

sigarayı bırakmak

İmaj için kaynak

2. Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel ve ruhsal sağlık üzerinde sonsuz olumlu etkileri olan sporu hayatımıza ne kadar erken ve düzenli olacak şekilde sokarsak, yaşlılık etkileri ile de o kadar geç tanışırız.

yaşlanmayı geciktirmek için egzersiz

İmaj için kaynak

3. Çok az alkol tüketin ya da hiç içmeyin. Alkolün yaşlanma hızını arttırdığı kesin; özellikle de sık içildiğinde. Aman dikkat.

4. Günde 8 saat uyumaya çalışın. Yeterli uyku, beden ve zihin için kendini yenileme fırsatıdır. Her gece yeterli ve düzenli şekilde uyumak, yaşlanma etkilerini ciddi şekilde azaltabilir. Güzellik ve sağlık uykunuzdan vazgeçmeyin.

5. Sağlıklı bir kiloda sabit kalmaya çalışın. Pek çok insan ideal kilosunun altında ya da üstünde gezinir. Oysa sağlıklı bir kiloda sabit kalmak yaşlanma etkilerinin önüne geçmenin en etkili silahlarından biridir. Boy ve kilo uymunuzu, vücut kitle indeksinizi öğrenip bu kiloda kalmaya uğraşmalısınız. Bunun için de doğru beslenmelisiniz. Hem harika hissedeceksiniz hem de geç yaşlanacaksınız. Söylemesi kolay ama yapmak için uğraşmaya değecek sonuçları olduğu kesin.

yaşlanmayı geciktirmenin yolları

İmaj için kaynak

6. Kahvaltıyı önemseyin. Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile erken yaşlanmanın önüne iyi bir engel koyabiliriz. İnsan acelesi olduğunda kahvaltıyı atlayıveriyor ama sağlık ve zindelik için en önemli öğün de kahvaltı. Genç kalmak için de!

sağlıklı kahvaltı

İmaj için kaynak

7. Rahatlamak için kendinize vakit ayırın. Günlük hayattaki koşturmacanın, ailevi sıkıntıların, yakın çevremizdeki çekişmelerin, ülke ve dünya ile ilgili dertlerin üzerimizde yarattığı stresin kalıntılarını taşıya taşıya çabuk yaşlanmak işten bile değil. Bunları elimizden geldiği kadar düzeltmeye çalışmak tabii ki lazım ama etkili olamadıklarımız için kendimizi yiyip bitirdikçe saçımıza birkaç ak, yüzümüze birkaç kırışık daha ekleniveriyor. Kendimizi dinlemek, en iyi hissetmemizi sağlayan şeyleri yapmak için hiç olmazsa haftada birkaç saat ayırabilmenin genç kalmak üzerinde etkisi çok büyük.

Yaş sadece bir sayı nihayetinde. Vücut ve zihin sağlığı yerinde olduktan sonra, bu sayının büyüklüğü de önemini kaybediyor. Sağlıklı kalmak ve genç görünmek için kendimize iyi bakmak ve yukarıdaki temel ipuçlarına uymak, uğraşmaya değer. Hepsi de bilindik şeyler ama bazen en basit olan şey en önemli olandır aynı zamanda.

Kaynak burası.

Birinci imaj için kaynak