Mutlu olmanın yolları, evet böyle bir şey var…

6 yorum var

mutlu olmanın yolları

Mutlu bir insan olmak çok ama çok önemli değil mi? Mutlu olmayı gerçekten istemeyen bir grup depresyon takıntılı insan dışında herkes bu duyguyu hayatına hakim kılmak ister, yanlış mı? Mutlu olmak için gereken şartlar elbet herkes için farklıdır ama ortak olan bir doğru var ki, o da mutluluk için çaba göstermek gerektiği. Bununla ilgili yapabileceklerimize dair işe yarar bilgilerin olduğu bir kaynağa denk geldim ve paylaşmak istedim.

Mutluluğa açık bir bünyesi olmak, yaratılış itibariyle gelen bir şey, yani genlerinizde yazılı. Yine de bundan çok daha fazlasını yapmak kendi elimizde. Bahsi geçen tekniklerin çoğu, ağır klinik depresyon tanısı konmuş kişiler üzerinde bile olumlu etkiye neden olmuş. Yani dikkate almaya değer.

1. Minnettar olun. Hayatınızdaki olumlu şeyler için şükran içinde olmak, mutluluğu tetikleyen en önemli şeydir. Bu hal ilişkilerinizi iyileştirir, sizi daha iyi bir insan yapar, çevrenizdekiler için hayatı daha iyi hale getirir. Örneğin sevdiklerinize bu hissiniz ile ilgili bir not yazabilirsiniz. Sizi çok mutlu eden bir olayın gerçekleşmemiş olması halinde hayatınızın nasıl olacağı hakkında düşünme egzersizi yapabilirsiniz. Her gün düzenli olarak sizi mutlu eden şeyleri kağıda dökmenin kalıcı mutluluğunuz üzerinde ne kadar olumlu etkileri olduğu da çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bunun için zaman ayırmaya üşenmeyin. Her gece yatağa giderken o gün sizi mutlu eden 3 şeyi yazın. Böylece o olayları somutlaştırmış, kalıcı kılmış, değerini gözlerinizle görmüş olacaksınız. Olumluyu yüceltin, sizi mutsuz edenleri silin gitsin.

Yarışmalarda bronz madalya alanlar, altın alanlardan daha mutludur ekseriyetle. Bunun nedeni, hiç madalya alamamaktansa bronz alabilmiş olmanın getirdiği minnettarlıktır. Minnettarlık hissini küçük görmeyin.

mutlu olmanın yolları

2. Yapmakta iyi olduğunuz şeyleri sıklıkla yapın. Bazı insanların fazla para kazanamadıkları işleri yapmaktan vazgeçmemelerinin nedeni budur. Kendinizi güçlü hissettiğiniz konularda uğraşlar verin, ürünler ortaya koyun. Bu işiniz olabilir, hobiniz olabilir, blog yazmak olabilir, insanlarla iletişim kurmak olabilir… “Kendinizin daha iyi bir versiyonu olma” konusunda düşünmek ve çaba sarfetmek, sizi mutlu edecek güçlü elemanlardan biridir.

3. Sevdiğiniz insanlarla sık sık bir araya gelin. Güçlü sosyal ilişkiler içinde olan insan mutlu insandır. Sevdiklerimizle istediğimiz kadar zaman geçirememiş olmak, en büyük pişmanlıklarımızdan biri değil midir? Sevdiklerimizle görüşmek gibisi gerçekten yok. Bu meseleye eğilin. Başınıza gelen güzel şeyleri sevdiklerinizle paylaşmak, onlara da aynı şeyleri yaşamaları için yol göstermek, onlara iltifat etmek çok büyük mutluluk kaynakları. Biraz dışa dönük olmak insana iyi gelir ve kesinlikle mutluluk, mutsuzluktan daha bulaşıcıdır. Mutluluğunuzu bulaştırın, başkalarının mutluluğunun da size bulaşmasına izin verin.

mutlu olmanın yolları

4. Para insanı mutlu eder, evet. Ama daha mutlu edecek başka pek çok şey de vardır. Araştırmalar, çok çok zengin olmanın insana sandığı kadar mutluluk getirmediğini gösteriyor. Orta karar gelire sahip olan kesimler sıklıkla çok zenginlerden daha mutlu. Para tabii ki iyi bir şey ama parayı çok istemek ve sevmek insanı mutsuz edebiliyor.

Parayı, kendinizi gerçekten mutlu edebilecek şeylere ulaşmak için harcamak da önemli. Deneyim satın almak, elle tutulur bir şey almaktan daha çok mutluluk veriyor. Güzel bir tatil, bir çantadan daha anlamlı yani. Başkaları için para harcamak ve istediğiniz büyük bir şey almaktansa pek çok küçük şey almak da paranın daha keyifli harcanması için tavsiye edilen şekiller.

5. Verin. Vermek, her zaman için almaktan daha çok mutluluk getirir. Gönüllü çalışmalara katılmak, kendinizden başkalarına faydanızın dokunduğunu, onlara hedeflerine ulaşmakta yardımcı olduğunuzu bilmek sizi koşulsuzca mutlu eder.

mutlu olmanın yolları

6. Güzel şeylerin tadını çıkarın. Mutlu anıların kıymetini bilin, güzel olacağını bildiğiniz şeylere ulaşmak için gün sayın, bunu yaparken de anın zevkinden uzaklaşma hatasına düşmeyin. Bir şeylerin tadını çıkarmak, mutlu insanların en büyük sırrıdır. Küçük zevklerin kendilerini güldürmesine izin veren ve zamanın değerini bilerek onu küçük sıkıntılarla harcamayan insanlar, mutlu olmayı başarmıştır.

7. Uğraş verin. Genellikle üzerinde emek harcanmış olan şeyler insana keyif verir. Kolayca ulaşılan başarılar o kadar da unutulmaz değildir. Sizi hırs sahibi yapacak hedefleriniz olsun. Hayata bu şekilde bir gelişme ve ilerleme alanı olarak bakabilmek, insanı mutlu kılar. Sevdiğiniz bir diziyi izlemek size zevk verdiği sürece bunu yapın ama boş boş televizyona bakmak sizi mutlu kılmaz. gerçekten meşgul olmaktır sizi mutlu edecek olan. Sevdiğiniz bir işi yapıyor olmak, anlamsızca vakit geçirmekten daha mutluluk vericidir; çok yorulsanız bile. Aavare zihin mutlu zihin demek değildir. Yeteneklerinizi geliştirmeye çalışmak için çabalamak kısa vadede yorucu ve hatta stresli olabilir ama uzun vadede mutluluğun anahtarlarından biridir.

8. İyimser olun. İyimserlik önemlidir. Direnci artırır. Evet, belki bir parça gerçekçilikten uzaklaştırma riski vardır insanı ama abartmadıkça bu da iyi bir şeydir. İlişkilerinde iyimserliğin gölgesi altına sığınmış olanlar her zaman daha tatmin olmuş, daha aşık ve daha az sorun yaşayan kişilerdir. Bu kişiler, partnerlerini gerçekte olduklarından biraz daha yüceltirler gözlerinde ki bu da fena bir şey değildir. İyimser bir şekilde kendine güvenmek, üretkenliği artırır, stresi azaltır, sıkıntıyla mücadele ve motivasyon gücünü yükseltir.

mutlu olmanın yolları

Görsel için kaynak

9. Temel ihtiyaçlarınızı önemseyin. Vücudunuzun gereksinimlerini yabana atmayın. İyi yemek yiyin, güzel uyuyun, bedeninizi sağlıklı tutun. Bunlar olmadan mutlu olmak zorlaşabilir.

10. Küçük ve güzel şeylerin sıklıkla başınıza gelmesi, sizi bir tek büyük keyiften daha mutlu kılar toplamda. Heyecanla büyük bir olayın gerçekleşmesini beklemek yerine küçük keyiflerin peşinde koşmayı tercih edin. Böylesi daha güzel, inanın.

11. Yapılan araştırmalar, insanların en çok pişmanlık duyduğu şeylerin bir listesini koyuyor önümüze. Bunlardan kaçınmaya çalışmak, şüphesiz ki mutluluğun sırlarından biri. İşte o pişmanlıklar:

* Keşke hayatı başkaları için değil, kendim için yaşamayı becerebilseydim.

* Keşke o kadar çok çalışmasaydım.

* Keşke duygularımı açıkça ifade edebilmeye cesaretim olsaydı.

* Keşke dostlarımla daha çok iletişim halinde olsaydım.

* Keşke mutlu olabilmek için kendime daha çok izin verseydim.

Bu pişmanlık listesinden muzdarip olmamak için uğraşmak sizce de önemli değil mi? Fazla endişeli olmaktan vazgeçmek, kararlı ve net olmayı başarabilmek, kendinizi ve şartlarınızı mükemmel görünen başkalarıyla kıyaslamayı bırakmak, bu yolda emin adımlar atmanın iyi yolları. Ve tabii ki hayatın size sunduğu küçük zevklerin peşinden koşmaya çalışmak… Yani doğayla baş başa olmak, egzersiz yapmak, aile ve arkadaşlarınızla görüşmek, meditasyon yapmak, yeni şeyler öğrenmek, gülmek, dokunmak,… Bunların hepsi de boşvermek ve küçümsemek için fazla güzel ve önemli şeyler.

mutlu olmanın yolları

Görsel için kaynak

Mutluluk için şartlar herkes için aynı mükemmellikte oluşmuyor, kabul. Ama mutlu olmanın yolları diye bir liste okuyunca, bunun tamamen de tesadüfi bir şey olmadığını görüyor insan. Uğraşmak lazım. Buna değer.

 

6 yorum var

 1. cherry blossom girl

  pişmanlıklar listesi bir anda nasıl da etki etti, çok güzel yazı olmuş vallahi

 2. zulaltan

  güzel yazıymış 🙂 aslında kişisel gelişim tarzında çok kitap okudum ama verilen öğütleri hiç uygulamadım 🙁 mutsuz olmak için hiç uğraşmak gerekmiyor oturduğumuz yerde bile mutsuz olacak bir şey buluyoruz ne tuhaf. yüzümüzde bir sivilce çıksa o bile mutsuzluk nedeni olup çıkıyor.resimdeki çikolatayı yemek daha kolay bir mutluluk yolu, malesef onun da mutluluk süresi mideye inince bitiyor.

 3. Trendydolap

  gerçekten yazılanların hepsi çok doğru, hersey için caba göstermek gerekir mutlulukta buna dahil. Bunların hepsini yapamasam da bir kısmı hayat felsefem haline getirmeye çaba gösteriyorum:)

 4. kahvesevmem

  @Trendydolap; kesinlikle çaba göstermek lazım, doğru. Ne mutlu size, gerçekten ama pozitif bir insan olduğunuz fotoğraflardan bile belli. Ben zaman zaman geresiz karamsar olabiliyorum. Biraz uğraşmaya her zaman niyet ediyorum ama sonra kendimi yine olumsuzlukları düşünürken buluyorum. Oysa genelde neşeli de bir insanımdır. Daha çok uğraşmam gerektiği kesin. Yaşam felsefem demeniz beni etkiledi. O derece içselleştirmek lazım demek ki.

  @zulaltan; bitter!!! 😀

 5. kendinyap

  mutlu olmak biraz zor gibi gözükebilir ama mutsuzluğa sebep olan tek şey beynimiz aslında. zevk alıyoruz yaşamdan ama bunu kendimize bile itiraf edemiyoruz. herkesin yüzünü gülümseten şeyler var hayatta. mutlu olmanın tek sırrı o şeyleri bulabilmekte:) ben şuara mutlu olduğum her an fotoğraf çekiyorum o şeyi hatırlatacak. ve kendimi sıkıntılı hissettiğimde açıp ne kadar şanslı olduğumu farkediyorum:D

 6. kahvesevmem

  ne kadar doğru söylemişsiniz. küçücük bir şey bulup onun peşinden gitmek ne iyi bir yöntem…