Aşk insanı şişmanlatır mı?

aşk şişmanlatır mı
Aşk sizi şişmanlatıyor olabilir mi? Vallahi olabilir. Çiftlerin birbirlerinin yeme alışkanlıklarından etkilenip kilo aldıkları çok rastlanan bir durum. İşin komiği, araştırmalara göre erkeklerde boşandıktan, kadınlarda evlendikten sonra hızlı kilo artışı görülüyormuş. Mutlu beraberliği fazla kilolarla taçlandırmamak için bazı önlemler dile getirilmiş. Şöyle…

1. Farklı yiyecekleri beraberce yiyin. Belki sizin vücut yapılarınız birbirinizden çok farklı; yediğiniz şeyler birinize biraz daha fazla yarıyor olabilir. Zaten kadın ve erkekler arasında böyle bir fark doğal olarak var. Ortalama ağırlığa ve aktivite alışkanlığına sahip bir kadın ve bir erkeği düşününce, erkeğin kadından % 30 daha fazla kaloriye ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla aynı şeyi aynı miktarda zaten yememeliyiz.

2. Porsiyonlarınızı kişiselleştirin. Yediklerinizin oranları birbirinden farklı olabilir, hatta olmalıdır. İlk maddeyi tekrar ediyor gibi oluyorum ama aynı şeyleri yiyeceksiniz diye bir şey yok.

aşk şişmanlatır mı

3. Biriniz bir şeyler yediğinde diğeriniz de yiyecek diye bir kural yok. Eve geliş zamanlarınız birbirinden farklı olabilir, birinizin canı fena halde atıştırmak istemiş olabilir. Kendinizi kurban etmeyin.

4. Rutininizi kırın. Eğer aktif olmayan bir boş zaman değerlendirme alışkanlığınız varsa, mesela patlamış mısır izleyerek film izleme rekorunuzu kırdığınızı fark ediyorsanız belki de dansa, koşuya, yüzmeye gitme zamanı gelmiş demektir.

5. Aşk ve seks hayatınıza yoğunlaşın. Araştırmalara göre, bu konularda sağlıklı ve düzenli yaklaşımları olan çiftlerin yeme içme anlamında da sorunları az oluyormuş.

Bu yazı için kaynak da işte bu. Görselin de birincisi buradan, ikincisi şuradan.

 

 

Bir Cevap Yazın