Yumuşak ve bakımlı eller için 5 öneri

bakımlı eller için

Yumuşacık ve bakımlı eller hem sağlıklı hem çekici görünüyor, o kesin. Bunun bazı temel yolları var. İşte güzel eller için 5 öneri…

1. Elleri doğru yıkamak: Elleri yıkamak önemli. Bunu ezbere hepimiz biliyoruz. Ancak bunun da doğru yolu yordamı var. Bunun da mantığını öğrenmek için cildin yapısını bilmek önemli. Beraber öğrenelim.

Cilt katmanlardan oluşur. En dıştaki katman çoğunlukla, dıştaki canlı hücreler tarafından oluşturulan doğal yağların çevrelediği ölü deri hücrelerinden oluşuyor. Doğal yağlar nemi tenin içinde, mikropları dışarıda tutacak bir koruyucu kalkan görevi görürler. Eğer yağlar eksikse, o zaman kuru, sorunlu, kızarmış bir deri ile karşı karşıya kalırız.

Kirli bulaşıkları temizlemek için sert bir sünger ve sıcak su ile uğraşmamız normal. İşte bunu cildimiz için kesinlikle yapamayız. Bakterileri istemiyoruz, doğal yağları istiyoruz çünkü. Bu nedenle ılık su kullanmalıyız. Sıcak su, değerli yağların azalmasına neden olur. Ayrıca sert sabunlardan da kaçınmalıyız. Cilt uzmanlarının önerdiği yumuşak sabunlar daha ideal. Elleri yıkadıktan sonra iyice durulamalı ve yumuşak havlu ile nazikçe kurulamalıyız.

2. Nemlendirmek: Elleri güzelce nemlendirmenin önemi tartışılmaz. Elin dış katmanının nemli ve yumuşak olması için nemlendirici ürünleri düzenli olarak kullanmak lazım. Koruyucu katmanın sağlığı için de elzem bu işlem.

Pek çok insan bu işlem için su bazlı losyonları tercih ediyor ama bu tam olarak doğru seçim olmayabilir. İlk anda çok iyi hissettirseler de, nemi çabuk kaybettiren bir yapıya sahip olduğunu söylüyor uzmanlar bu tip losyonların. Kremler daha yoğun ve daha uzun süreli bakım sağlıyor. Cildi iyice kuru olanların, mutlaka yağ bazlı krem kullanması öneriliyor.

bakımlı eller için

3. Eldiven gücü: Eller zaten gün içinde yeterince güçlüğe maruz kalıyorlar. Onları bir nebze koruma altına almak için aslında eldivenlerden faydalanabiliriz. Başlangıçta biraz tuhaf gelebilir ama iş alışmaya bakar. Tabii ki ofiste toplantıya yetişmeye çalışırken eldivenlerle boğuşun demiyor kimse ama temizlik yaparken, balkonla, çiçeklerle uğraşırken, yemek ve bulaşık işlerine bakarken eldiven takmaya alışmalıyız. Soğuk havalarda muhakkak eldiven giymek şart. Güneşte ise mutlaka koruyucu krem ile ellerimizi güvenceye almak lazım.

4. Günlük el bakım rutini: Her gün manikür yaptıracak halimiz yok ama günlük mini el bakımlarını kendimizden esirgemememiz lazım. Yapılması gerekenler basit aslında:

  • Tırnakları yeme,
  • Nemlendirici krem kullan,
  • Tırnak diplerindeki etleri kesme, krem sürerek geri it,
  • Ara sıra oje sürmeye ara ver ve tırnakları dinlendir,
  • Aseton kullanımında cimri ol,
  • Tırnakları temiz tut,
  • Yarım limon ile ovuşturarak tırnaklara bakım uygula,
  • İyi bir tırnak törpüsü kullan.

bakımlı eller için

5. Eller vücudun parçası ise…: Vücut bir bütün tabii ki, sadece el cildini korumak hiçbir şeye yetmez. Günlük vücut bakımını ciddiye almak, temel sağlık kurallarına uymak lazım ki eller de bundan nasibini alsın. Doğru beslenme, vitamin açısından zengin bir diyet, bol su tüketimi, güneş altında korumasız kalmaktan kaçınmak, sigara içmemek, iyi bir stres yönetimi, hepsi genel anlamda cildimizi koruyan, genç ve sağlıklı görünmemizi sağlayan faktörler.

Kendimize özen gösterelim. Bunu hak ediyoruz.

Kaynak burada.

Görsel 1, görsel 2, görsel 3.

Bir Cevap Yazın