Uzun süre tok tutan yiyecekler

tok tutan yiyecekler

Tokluk hissini uzun süre sabit tutan yiyecekler hangileri biliyor musunuz? Birkaç tanesi şöyle bir listecikte toplanmış, buyrun hep birlikte faydalanalım efendim:

1. Yumurta: Protein deposu güzelim yumurta insanı uzun süre tok tutan yiyecekler denince akla ilk gelen besinlerden. Üstelik bir çok farklı şekilde hazırlanabilir, kendi başına bir kahvaltı menüsü olabilir.

2. Yulaf ezmesi: Sabah kahvaltısında yenen bir kase yulaf ezmesi öğlene kadar insanı acıktırmaz. Yani öyle diyorlar, ben şahsen pek bayılmıyorum. Ama içine meyve filan dilimlenirse fena da olmayabilir, kötü reklamını yapmayayım şimdi.

3. Baklagiller: Fasülye, mercimek, nohut, … Bunlar hem iyi karbonhidrat ve yağ içerir hem protein deposudur hem de insanı kesinlikle tok tutar. Yanında bir de salata oldu mu, mükemmel bir öğündür.

4. Yoğurt: Kalsiyum, protein, lezzet. Yoğurt kadar şahane az şey var dünyada bana sorarsanız. Hem de insanı tok tutuyor, daha ne olsun? İçine meyve atılabilir, süzme yoğurt olarak tüketilebilir, nefistir yoğurt. O olmadan olmaz.

5. Fındık, ceviz, badem… Bir avuç dolusu bunlardan yemek insana iyi gelir. Karnınız acıktıysa en iyi seçeneklerden biri.

6. Su: Su için. Doymak için değil tabii aslında ama sağlığınız için, her daim su içmelisiniz. Ve fakat aynı zamanda sizi çaktırmadan tok da tutar. Özellikle öğünlerden önce içerseniz, fazladan tabağa aldığınız yemekler tencerede kalır.

Yazı için kaynak

Görsel için kaynak

Bir Cevap Yazın