Parlak bir cilt için A vitaminince yüksek 7 besin

Cilt güzelliği önemli. “Cilt tipim kötü doğuştan, ne yapayım yani” deyip de kestirip atmayın, doğru beslenme ile parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Sağlıklı bir cilt için A vitamini şart. Yeterli düzeyde A vitamini alarak sivilcelerden kurtulabilir, cildinizin hızla kırışmasına engel olabilir ve aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle turuncu ve yeşil renkli sebze meyvelerde A vitamininin yüksek olduğunu bilgisini de verelim hemen.
cilde-faydali-besinler havuç
A ve C vitaminlerinin zengin olduğu havuç içinde aynı zamanda beta karoten bulunuyor. Sağlıklı bir cilt için önemli olan karoten aynı zamanda göz, saç, tırnak sağlığı ve bağışıklık sistemi için de birebir. Yalnız çok aşırı fazla yerseniz cildinizde sararma başlayabilir, o yüzden aman dikkat, her şeyin fazlası zarar diye boşuna dememişler.

cilde-faydali-besinler-1 tatlı patates
Sadece 1 tatlı patates yiyerek günlük A vitamini ihtiyacınızı %100 karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda potasyum ve lif oranı da yüksek.

cilde-faydali-besinler-goji-berries goji berries
Mutluluk meyvesi olarak da bilinen goji berries’ten (kurt yemişi) günde sadece bir avuç yiyerek A vitamini ihtiyacınızın hepsini karşılayabilirsiniz. Böbreklere ve hormonlara da iyi geldiği söyleniyor.

cilde-faydali-besinler-ispanak ıspanak
Her deva deva ıspanak cilde de iyi geliyor tabii ki. İçindeki A vitamini pişince çıkıyormuş yalnız, o yüzden çiğ yemek yerine pişirmeyi öneriyorlar.

cilde-faydali-besinler-kavun kavun
Kavun yüksek su oranıyla da yaz aylarında mutaka tüketmemiz gereken meyvelerden. A vitamini de yüksek, oh ne güzel!

cilde-faydali-besinler-kara-lahana kara lahana
Demir ve lif oranı yüksek A ve C vitaminlerince zengin kara lahanayı yiyesiniz diye cildiniz sessiz sessiz yalvarıyor inanın! Öyle faydalı yani.

cilde-faydali-besinler-spirulina spirulina
Mavi-yeşil alg / mikro yosun türü olan spirulina’yı daha çok toz halinde bulabilirsiniz. A vitamini yanı sıra B12 ve proteince de zengin.


Kaynak

Bir Cevap Yazın