Kot pantolon nasıl yıkanır, bakımı nasıl yapılır, vs…

1 yorum var

kot pantolon bakımı ve temizlenmesi

Kot pantolon bakımı nasıl olmalı? Her giyişten sonra yıkamak hatasına düşmüyorsunuz değil mi? Jean pantolonlarıyla ünlü kurt modacı Tommy Hilfiger asla yıkamıyormuş kotlarını mesela. Asla. Biz arada yıkayacağız tabii de, nasılını bir öğrenelim, bakımını düzgün yapalım kıymetli denim giysilerimizin.

Çamaşır makinesinin, kotları yıprattığını düşünüyor işin çok bilenleri. Makinede yıkama işlemi denim kumaşın dokusuna zarar veriyor, üstelik çekmesine neden oluyormuş. Ayrıca ısı denimin kalitesini düşürüyormuş; en azından sıcak suda yıkamayacağımızı öğrenmiş olduk jeanleri.

Bir kere, jean pantolonlarımızı ve diğer bilimum denim giysilerimizi mümkün olduğu kadar uzun süre giymemiz lazım yıkamadan. Uzmanına bakarsanız bu süre 6 ay filan ama hangimiz o kadar dayanabilir, bilmiyorum doğrusu.

Sıradan deterjan kesinlikle kullanmamalıymışız. Oda sıcaklığında su ile, kısa programda, hassas ve yumuşak deterjan kullanmalıymışız. Aslında makinede de değil, suya basarak 20 dakika bekletin diyorlar da, o kadarı da olmaz artık diyenlere biz insaflı bir öneriyle gelelim dedik. Kot değil, ipek gömlek sanki mübarek.

Yıkama suyuna ne ekliyoruz biliyor musunuz? Sirke. Solmasını önlüyormuş. Solsun solabildiği kadar, ben öyle seviyorum derseniz eklemeyin ama bu meret eninde sonunda renginden 3 ton kaybedecek. Uzun sürsün azıcık bence.

Kurutma makinesine zaten koymuyoruz, balkona asmıyoruz, kaloriferin üzerine dizmiyoruz, banyoya asıyoruz kendlierini. Banyonun nemi, kotun kendini bularak kurumasını sağlıyor. Pantolonu kemer bölümünden asmak lazımmış bu arada.

Biraz dikkat isteyen bir iş, aman üşütmeyin: Pantolonu hafif nemliyken giymek lazımmış gibi vücudun şeklini daha iyi alsın.

Son olarak en tuhaf ayrıntı geliyor: Pantolonu dondurun. Kapalı poşete koyun ve buzluğa atın kot pantolonu. Bu tuhaf yöntem tabii ki pantolonu temizlemeye yaramıyor ama en azından öyle hissetmemize yardımcı oluyor. Çözüldükten sonra en azından 🙂

Kaynak

1 yorum var

  1. Filiz özdemir

    6 ay kot yıkanmaz mı yahuu bitleniriz !! ben bu kadar bakımı kendime yapamıyom ki kot pantolona yapayım .güzel bilgiler, koyu renk kotlar solmasın isterim, sirkeli kürü belki uygularım.

Bir Cevap Yazın