Cildinizin bir derdi var: Hangi sivilce hangi soruna işaret?

2 yorum var


Akne, sivilce, kırmızı nokta, leke… hepsi sevimsiz şeyler. Sevimsiz olmaları bir yana, bir de bazı genel sorunların belirtisi olabiliyorlar. Özellikle yüzdeki yerlerine göre, vücuttaki bir probleme işaret edebiliyorlar. Çözüm önerileri de var neyse ki. Gelin meseleyi beraber çözelim.

1 & 2: Sindirim sistemi — Daha az işlenmiş gıda tüketin, diyetinizdeki yağ oranını azaltın, daha çok su için.

3: Karaciğer — Alkolü kesin, yağlı yiyecekler ve süt ürünlerini tüketmeyin. Gıda alerjisi ile ilgili uyanık olun. Her gün hafif egzersizler yapın ve güzel uyuyun ki karaciğeriniz güç toplayabilsin.

4 & 5: Böbrekler — Göz çevresindeki, siyah halkalar dahil her şey susuzluk göstergesi olabilir. Bol su için.

6: Kalp — Tansiyonunuzu ve kandaki B vitamini düzeyini kontrol ettirin. Fazla acı ve baharatlı yemeklerden kaçının. Eti azaltın, bol temiz hava alın. Kolesterolünüzü de kontrol ettirmelisiniz. Omega 3 ve 6 yağlarını tüketmeye dikkat edin; bunlar fındıkta, avokadoda, balıkta bol bulunur.

7 & 8: Böbrekler — Yine su içme durumu. Kahve alkol ile gazlı içecekleri de kesmek lazım, zira onlar da duduzluğa neden oluyor.

9 & 10: Solunum sistemi — Sigara içiyor musunuz? Alerjiniz var mı? İkisi ile de ilgili bu alan. Eğer bunlara cevabınız hayır ise, fazla sıcağa maruz kalmayın, serinletici şeyler yiyin, şekeri kesin ve bol temiz hava alın. Et, süt, alkol, kafein ve şekerden kaçınıp yeşil sebze ile buğday çimeni tüketin. Kirli cep telefonu ve yastık kılıfları da bu alanlar ile sık temas eden şeyler, unutmayın.

11 & 12: Hormonlar — Stres ve hormonal değişiklikler ile ilgili alanlar bunlar. İkisi de kaçınılmaz olduğuna göre, en azından yeterli uyku, düzenli su içme, taze yapraklı sebzeler yeme ve cildi temiz tutma gibi önlemlerle hasarı en aza indirebilirsiniz. Ayrıca yumurtlama döneminde de bu alanlar sivilcelenebilir.

13: Mide — Lifli gıdalar tüketin, toksinlerden kaçının, bitki çayları için.

14: Hastalık — Burafaki akneler, vücudun bir bakteri atağı ya da olası bir hastalık ile savaştığını gösteriyor olabilir. Kendinize biraz dinlenme fırsatı verin, bol su için ve olumlu düşünün.

Demek ki neymiş, akne deyip geçmiyormuşuz. Cildimiz bize bir şeyler anlatıyor olabilir, artık onu dinleyip durumu değerlendirmek için elinizde tercümanınız da var, daha ne olsun.

Kaynak burası.

2 yorum var

  1. Avatar photo
    Ayca Dinc

    ay ne kadar faydalı bir yazı olmus ya! bayıldım

  2. lilith

    Benim sorunum 13 numara:/