Çaydaki kafein oranları

4 yorum var

Çaydaki kafein oranları
Birçok bitkide değişik miktarlarda bulunan kafein, en çok oranda kahve ve çay içinde bulunmakta. Genelde kafein diyince aklımıza kahve gelir ama aslında çayın içinde de azımsanamayacak miktarda kafein bulunmakta.

Merkezi sinir sisteminde uyarıcı etkisi olan kafein abartılmadığı miktarda yararlıdır ama fazlası da bağımlılık yapmakta.

Şurada çayın içindeki kafein miktarlarını belirten bir tablo buldum, paylaşmak istedim. Çayın kaynatılma oranına göre kafein etkisi de değişiyor. Ne kadar az kaynatılırsa kafein oranının o kadar düşük olduğunu biliyor muydunuz?

Örneğin Lipton çayı 1 dakika kaynatırsanız 17mg, 3 dakika kaynatırsanız 37mg, 5 dakika kaynatırsanız da 47mg kafein ortaya çıkıyor.
Yeşil çaydaki kafein oranı siyah çaya göre daha az olmasına rağmen kaynama süresine bağlı olarak o da değişkenlik gösteriyor.

İmaj kaynak

4 yorum var

 1. Avatar photo
  zulaltan

  eskiden iki demlik çay içiyordum , sayıyı azaltım sadece 1 demlik çay içiyom büyük boy çaydanlıkla tabii 😀
  damarımı kesseniz kan değil çay akar o derece 🙂

 2. Avatar photo
  cherry blossom girl

  bende de aynı şey kahve için geçerli zulaltan, damarlarımdan kahve, kalçalarımdan selülit fışkıracak yakında bu gidişle… : )

 3. Avatar photo
  duygun

  benimde 1 demlik çayım var her gün . kahvenin tortusuyla masaj yapmakta selülitleri azaltıyormuş iç iç sonra orana burana sür 😀

Bir Cevap Yazın