Neden erkekler bağlanmaya, kadınlar sekse temkinli yaklaşır?

kadın erkek farkları
İstisnalar elbette vardır ama kaideyi bozmazlar. Genel olarak konuşacaksak, erkekler bağlanmaktan, kadınlar gelip geçici seks maceralarından uzak durmak isterler. Bunun nedeni nedir? Pek çok şeyde olduğu gibi, bunun da sebebini genlerimizde buluyoruz.

İnsanlar binlerce yıl önceki ilkel hallerinden çoğu yönleriyle evrileli çok oluyor. Bununla beraber, o zamanlardan genlerimize kazınmış olan bazı kodlamalar var ve bunlar kadınlarla erkekleri bazı temel noktalarda birbirinden oldukça farklı kılıyor. Üreme içgüdüsü, bu anlamda kritik öneme sahiptir. Üreme mevzuu dahilinde cinsiyetlerin birbirine sunacağı büyük hediyeler vardır. Kadınınki malum, rahmidir. Erkeğinki ise çocuk büyütmek için sağladığı kaynaktır. Burada sakın ola ki kadınları evde oturan, üretmeyen varlıklar olmaya indirgediğim sanılmasın, böyle bir şey söylemem mümkün değil zaten. Dediğim gibi, ilkel zaman şartlarından aktarılan şeylerden bahsediyorum. Kadın, sahip olduğu o muhteşem kaynakta bir canlıyı büyütmek için müthiş bir enerji harcar. Dolayısıyla burada bir tohumun filizlenmesi onun için sonsuz önem taşır. Erkeğin böyle bir yetisi olmadığı için, o da enerjisini o çocuğu büyütmek için gereken fiziki şartları sağlamaya harcar. Duygularımız da, bu hediyeleri korumak amacıyla tasarlanmıştır.

kadın erkek farkları

Dişi genler, seksin sadece eğlence olmadığını, hamileliğin büyük ve önemli bir tecrüne olduğunu bilir. Erkek genler de bağlılığın sadece duygusal bir deneyim olmadığını bilir. Bağlılık, hem onun üreme potansiyelini ortadan kaldırır hem de tüm gücüyle kaynak sağlamak için uğraşmasını zorunlu kılar.

Buradan şu sonuca varabiliriz: Eşinizin bir sonraki zırvalamasında genlerin bu yönelimlerini hatırlayın ve bu davranışın onun DNA kodlarında yazılı olduğunu düşünüp sakinleşmeye çalışın. Erkek ve dişi kalıplar, aslında müstakbel çocuklarını korumak için genetik olarak dizayn edilmiş hormonal reflekslerdir.

Bu konuya büyük bir zevkle devam ederim 🙂 Zira kaynak, vaktiyle çevirisini yapmış olduğum, kadınlar ile erkekler arasındaki farklar üzerine kaynaklar içeren tezler üzerine yazılmış Spermler Erkekten, Yumurtalar Kadından isimli kitap (yazarı: Joe Quirk, orijinal adı: It’s Not You, It’s Biology).

Not: İlk görsel, Chane-Up isimli filmin afişlerinden biri.