Günlük sağlık kontrolü önemli mesele

2 yorum var

sağlık kontrolü

Hastalık hastası olmak kötü ama sağlık konusunda tedbirli olmak iyi. Dolayısı ile kendi kendine yapılan günlük sağlık kontrolü fikri kulağa hiç de fena gelmiyor. Her sabah ayna karşısında yapılacak küçük incelemeler olası bir rahatsızlığı ilk aşamasında yakalama şansını verebilir insana. Şu dosya, bize yol göstereceğe benzer.

1. Tırnaklar: Tırnaklarda görülen koyu renk çizgiler hücre deformasyonuna işarettir. Bu da cilt kanserine işaret olabilir. Erken teşhisle bu hastalıkta %95 başarı şansı bulunuyormuş. Eğer beyaz uzun çizgiler varsa, vücut hızlı bir şekilde protein kaybına uğruyor olabilir. Bu da karaciğer hastalığının bir işaretidir. Derhal bir idrar testi yapmak gerekebilir.

2. Koltuk altları: Deri renginde tuhaf bir koyulaşma varsa bu diyabet hastalığının bir belirtisi olabilir. Ve elbete koltuk altı ile göğüs birleşim noktasında ele gelebilecek yumrular derhal kontrol gerektirir hepimizin bildiği gibi.

kadın sağlığı

3. Göz kapakları, Dizler, Dirsekler: Küçük, beyaz yumrular kolesterole bağlı hastalıkların habercisi olabilir. Bu da kalbe bağlı hastalıklara yol açma riski taşır.

4. Kafatası: Saçlarınızda incelme ve ani kayıplar görürseniz bu tiroid hastalığının habercisi olabilir. Uygun bir tedavi ile çözümlenebilecek bu rahatsızlık için de dikkatli olmakta fayda var. Eğer kafa derisinde soyulmalar, dökülmeler olursa, bu da bağışıklık sistemi ile ilgili bir soruna işaret edebilir. Tabii kepek de olabilir sadece…

5. Karın: Göbek deliği çevresinde kalın, koyu renkler tüylerin çıkması ve elmas şeklinde konumlanmaları, polikistik over sendromu denen hastalığın belirtisi olabilir.   Adet düzensizliği, kilo alımı, akne gibi yan etkileri olan bu rahatsızlık, kalp hastalığı ve kısırlık gibi ciddi sonuçları meydana gelebilen bir sıkıntı kaynağı. Dolayısıyla kontrol etmekte yarar var.

kadın sağlığı

Kendi bedenimizle yakın ilişki içinde olup değişiklikleri ciddiye alarak pek çok rahatsızlığı başında yakalayabilmek mümkün. O nedenle kendimizi dinlemekte, gözlemekte yarar var.

Kaynak da şurası.

Görsel 1 buradan, görsel 2 buradan, görsel 3 buradan.

2 yorum var

  1. sugar_army
    sugar_army

    korkarak okumaya başladığım yazı sonunda derin bir oh çektim, en azından şu an her şey yolunda sanırım : )

  2. peritozu
    peritozu

    🙂 benim de. darısı tüm okuyanların başına.