Burca göre tatil seçimi, 10 değil 12 maddeli

10 yorum var

Screen shot 2014-06-02 at 5.27.04 PM

Mensubu olduğunuz burç, siz farkında olsanız da olmasanız da yapacağınız tatilin şeklini şemalini etkileyebilir diyorlar. Meraklısı için genel doğrulardan yola çıkarak bir liste hazırladık, bakalım tutuyor mu tutmuyor mu…

Koç: Açık havayı sever, sportiftir, atletiktir. Bütün gün sahilde serilip dergi okuyamaz. Macera peşinde olmak ona daha cazip gelir. Kendisini heyecanlandıracak aktiviteler, deneyeceği yeni spor dalları, keşfedeceği mağaralar, tırmanacağı dağlar, kat edeceği zorlu yürüyüş parkurları onu bekler. Yamaç paraşütü olsun, rafting olsun, kamp kurmak olsun, hep Koç insanını tatmin eden tatil etkinlikleridir. 5 yıldızlı tesistense ağaç evde kalmayı tercih eden Koç insanını haliyle her şey dahil otellerin restoranlarında ‘ızgara et mi yesem balık mı’ diye düşünürken göremezsiniz.

Screen shot 2014-06-02 at 5.32.57 PM

Boğa: Boğa insanı gayet rahatına düşkündür. Sabah şöyle güzel, bol çeşidin olduğu bir kahvaltı yapsın, sonra sahile inip şezlongunda kitabını okusun, akşam topukluluklarını giyip havuz kenarı partisine katılsın, mojitosunu yudumlasın ister. Sakin ve elegan bir ortamda kafasını dinlemek, kaliteli müzikler dinlemek, güzel gün batımlarına karşı keyif yapmak ona göredir.

Ara tespit: Koç ile Boğa beraber tatile çıkmasa iyi olur.

Screen shot 2014-06-02 at 5.41.47 PM

İkizler: İkizler insanı plandan programdan çok hoşlanmaz. Anında verilen bir kararla mayosunu, şortunu, tişörtünü kapıp ilk otobüsle uzak bir sahil kenarına kaçabilir. Egzotik ülkelere yapılan seyahatlere bayılır. Yeni insanlarla tanışsın, tatmadığı yemekler yesin, hiç girmediği sularda yüzsün, hakkında hiç araştırma yapmadığı bir şehrin sokaklarında gezsin, ondan mutlusu olmaz. Uzun süre aynı yerde de kalamaz; ayakları karıncalandığında komşu kasabaya geçme zamanı gelmiş demektir.

Ara tespit: Koç ile İkizler iyi tatil arkadaşı olabilir.

Screen shot 2014-06-02 at 5.46.54 PM

Yengeç: Huzurlu bir tatil peşindeki Yengeç burcu mensubunu, sakin ve konforlu bir butik otelin terasında bulabilirsiniz. Kendisi doğası gereği denize doğru çekilir. Güzel lokantalarda leziz yemekler yemek, küçük dükkanlardan sevdiklerine hediyelik seçmek, eski bir Rum kasabasının dar sokaklarında fotoğraf çekmek onun için tatilin gerçek anlamı olabilir.

Ara tespit: Boğa ile Yengeç birlikte tatile çıkarlarsa birbirlerini öldürmezler.

Screen shot 2014-06-02 at 5.57.54 PM

Aslan: Lükse verdiği değerin kalibresi yüksek olan Aslan insanı, yeri gelir 5 yıldıza burun kıvırabilir. Tatile çıkacaksa, gerçek anlamda şıklık ve konfor bekleyecektir. Hareketi de sever, gezmekten de hoşlanır ama bu lüksten uzak kalacağı anlamına gelmez. Limuzinle çölleri gezeceğiz deseler hayır demez yani. Zeytinli martinisini yudumlayacağı gece gezmelerine demeyeceği gibi.

Ara tespit: Aslan, lüks keyfine ayak uydurmaya gönüllü olduğu sürece Boğa ile bile tatile çıkabilir.

Screen shot 2014-06-03 at 2.02.43 PM

Başak: Keşif meraklısı Başak burcu insanı için tatil demek gittiği yerle ilgili bilgi toplamak, okumak, gezmek, oranın insanını tanımak, kültürü anlamak, geçmişini öğrenmek demektir. Titizliğiyle ünlü Başak için kaldığı otelin temizliği, konforu, hizmetin kusursuzluğu ziyadesiyle önemlidir. Doğal sütten mamul peynirler, ekolojik ev reçelleri, taze balıklar onu çok memnun eder. Güzel bir manzara, açık hava, bol oksijen, kesintisiz internet ve çevresinde sevdikleri oldukça tatili güzel geçer zor beğenen Başak insanının.

Ara tespit: Başak ile Yengeç’in tatil birlikteliği gayet leziz sonuç verebilir.

Screen shot 2014-06-03 at 2.09.37 PM

Terazi: Kulakları gürültüye, ayakları şehir yollarına aşina Terazi insanı, topuklu ayakkabılarını çıkarıp güzel bir otelin havuzuna kendini atabildiği sürece kendini tatilde sayar. Gittiği yerin özelliklerini öğrenmek ister; müzeleri gezmekten, olabildiğince fazla yer görmekten, bol hareketli seyahatler içeren tatiller yapmaktan hoşlanır.

Ara tespit: Terazi ile Yengeç birlikte tatil planına kalkışmasalar yeridir.

Screen shot 2014-06-03 at 2.14.55 PM

Akrep: Maceracı tarafı ile ünlüdür Akrep insanı. Dolayısıyla kafa dinlemeli sakin tatillerin peşinde değildir pek. Spontane gelişen planlara da ayak uydurabilir, lüks bir mavi yolculuğa da katılabilir. Kendine kafasını dinleyebileceği bir köşe buldu mu da kitabı ve müziğiyle beraber oraya yerleşip sükunetin tadını çıkarır. Yalnızlıktan gocunmadığı gibi özellikle tercih bile edebilir.

Ara tespit: Akrep kendi kendine olmanın peşindedir; en güzeli tatile yalnız çıkmasıdır.

Screen shot 2014-06-03 at 2.22.06 PM

Yay: Aklına estiğince gezmeyi, kontrolsüz, plansız bir şekilde seyahat etmeyi, günün getirdiğini yaşamayı seven Yay burcu insanı için tatil tam anlamıyla içinden geldiğini yapmaktır. Her türlü ortama kendini uydurabilen Yay, tatilin hayatına kattığı yeniliklerle beslenir ve heyecanlanır. Bedenen değilse de kafa olarak dinlendiği bu tarz bir tatil onun için vazgeçilmezdir.

Ara tespit: Yay ile İkizler ideal tatil arkadaşı olabilir.

Screen shot 2014-06-03 at 2.25.15 PM

Oğlak: Oksijeni bol, sakin bir dağ yamacı veya başında şapkası, hafifçe sallanan sandalda kitabını okuyacağı bir deniz kıyısı arar Oğlak. Bol bol fotoğraf çeksin, sevdiği insanlarla muhabbet etsin, akşamları güzel bir yemeğin sonrasında bir kadeh şarapla yıldızların altında otursun, uzak ülkelere planlı kültür gezileri yapsın ister.

Ara tespit: Oğlak ile İkizler en ideal tatil çifti değildir gibi geliyor bana.

Screen shot 2014-06-03 at 2.34.43 PM

Kova: Kova burcu insanının en büyük özelliklerinden biri tabiri caiz ise kafasına göre hareket etmektir. Canı ne zaman ne isterse onu yapıvermek ister. Tatil için de durum farklı değildir. Hiç aklında yokken birden kendisini o günün akşamında Çeşme’de arkadaşlarıyla dans ederken bulabilir. Sürprizleri sever, son dakikacılıktan hazzeder. Yalnız tatillerden de hoşlanır; böylece yeni insanlarla rahatça tanışabilir.

Ara tespit: Kova ile İkizler beraber çıkacakları tatilde çok eğlenebilirler.

Screen shot 2014-06-03 at 2.41.11 PM

Balık: Ah Balık, ah duyarlı, romantik, denize aşık balık. Dalga sesleri, iskeleden suya sallanan ayaklar, akşam yemeklerinde yenen taze balıklar, suya yansıyan gün batımı ışıkları, yakamozların dansını seyrederek yenen dondurmalar… Tekne gezileri, güzel kitaplar, cırcır böceklerinin sesleri eşliğinde yapılan serin yürüyüşler, yumuşak kumların okşayışının tadını çıkarmak… Daha ne ister, ne bekler ki bir tatilden Balık insanı.

Ara tespit: Yengeç ve Balık sanki beraber tatil yapmak için doğmuş gibidir.

İşte böyle. İddialı değiliz ama olmuş işte değil mi?

10 yorum var

 1. shane
  shane

  uzun blog yazısı diye buna denir 🙂 meraklısı için gayet faydalı olmuş diye düşünüyorum. ellere sağlık.

 2. zulaltan
  zulaltan

  oğlak burcununun şarap kısmı hariç hepsi beni tutuyor 🙂 bayılırım nerde bu tatil yeri kaç para canım ahhh 🙂 karadeniz yaylaları hayranlığım var o yüzden mi ?oğlak olunca yeşillik gördüm mü dayanamıyorum şarap yerine bir çaydanlık çay koysunlar aman değmeyin keyfime 🙂

 3. zulaltan
  zulaltan

  çok faydalı bilgi peritozu çok teşekkürler 🙂 bunu da pin it yapalım arada okurum 🙂

 4. zulaltan
  zulaltan

  bu yazının sonunda anladımki bizim ailede tatile çıkabileceğim burç yok kaldım mı dım dızlak sanırım akrep burcu gibi yanlız yapayanlız çoooook yanlız bir tatil olur en iyisi ben evde kalayım 🙁

 5. shane
  shane

  zulaltan 🙂 bence siz gene de zorlayın aile üyelerini, onlar size uysunlar. yaylalardan uzak kalmayın sırf bir iki burç ipucu uymadı diye 🙂

 6. peritozu
  peritozu

  beğendiğinize çok sevindim! biraz uğraştım ama evladiyelik yazı oldu 😉

 7. ayamaya
  ayamaya

  çok güzel bir paylaşım teşekkürler 😉 ben anladım ki yükselen burcum tatil planlarımı daha çok etkiliyor, dengeli teraziden terfi ettim,boğa burcu olmaya alışıyorum sanırım 😀

 8. yagmuryurek

  çok doğru bir tespit 🙂 yalnız olmalı kitap okumalı ve müzik dinlemeliyim… yada dağa çıkmalı bişeyler araştırmalı oarayı burayı irdelemeliyim 🙂 yüzmeyi sever miyim bilmiyorum daha denize girme cesareti bulamdım da 🙂 herhalde bu şekilde ölürüm 🙂

 9. Filiz özdemir

  😀 Heidi' nin burcu da oğlak olabilir mi acaba ??